ورود به حساب کاربری

نام کاربری *
رمز عبور *
مرا به خاطر بسپار.

ایجاد یک حساب کاربری

پر کردن فیلدهایی که با ستاره (*) نشانه گذاری شده ضروری است.
نام *
نام کاربری *
رمز عبور *
تکرار رمز عبور *
ایمیل *
تکرار ایمیل *

هنر "نه" گفتن

Teach-Your-Children

 

برخی والدین به فرزندان خود می آموزندکه همیشه باید به حرف بزرگ ترها گوش کرد و همیشه حق با بزرگ ترهاست اما در واقع، این آموزش کاملا غلط است و کودک باید یاد بگیرد که گاهی هم به خواسته های دیگران «نه» بگوید چون در غیر این صورت کودک خود را تسلیم هر نوع خواسته بیمارگونه و آزاردهنده ای خواهد کرد.

اگر نمی خواهید کودک تان قربانی زورگویی دیگران شود، از همین امروز به او مهارت نه گفتن را آموزش دهید.


1.اگر توقع شما از کودکتان یک اطاعت کننده همیشگی باشد ، نباید توقع داشته باشید از خواسته های دیگران اطاعت نکند. کودکی که یادنگرفته می تواند مخالفت کند،دربرابر دیگران نیز مقاومت نمی کند.

  • اجازه دهید فرزندانتان در مسائل و موضوعات مختلف حق اظهارنظر داشته باشند. به آنها آموزش دهید که اگر با موضوعی مخالف هستند چگونه آن را بیان کنند .

 2.در خانواده هنگامی که برای یک مهمانی ، مسافرت یا ...برنامه ریزی می کنید ،نظر فرزندان خود را نیز بخواهید. ببینید آنها از چیزی آزرده می شوند. آیا از حضور کسی در این مهمانی یا مسافرت نگران یا ناراحت هستند؟ حضور چه کسانی برایشان خوشایند است؟

  • بهترین راه کشف حقایق همیشه و همیشه گفتگویی آرام و صلح آمیز است. کودکان باید بدانند که با گفتن تجربیاتشان یا چیزهایی که آزارشان می دهد یا خوشحالشان می کند تنبیه و سرزنش نمی شوند.

3.اگر شما از آن دسته والدینی هستید که هیچ وقت در مقابل هیچ خواسته ای از جانب کودکتان "نه" نمی گویید ،باید بدانید که "نه" برای کودک شما بی ارزش و بی اهمیت است. کودکانی که با گریه یا روش های دیگر به خواسته های خود می رسند معمولاً ارزش و اهمیت "نه" گفتن را نمی آموزند.

  • همه خواسته های کودکان شدنی و امکان پذیر نیست. پس زمانی که لازم است "نه" بگویید و با وجود گریه ها و پافشاری ها کوتاه نیایید.

4. با کودک خود صحبت کنید و به او نشان دهید که "نه" گفتن به معنای ناراحت کردن یا شکستن دل دیگران نیست. گفتن جمله "نه موتشکرم" هیچکسی را ناراحت نمی کند.

  • کودک باید بداند که اگر گاهی از شما "نه" می شنود ، به معنی این نیست که شما دوستش ندارید یا می خواهید او را آزرده کنید. باهم تمرین کنید که اگر با چیزی مخالف است و یا دوستش ندارد ، به آرامی بگوید : "نه".

5.مثال بزنید : چه زمانی ممکن است لازم باشد شما یا کودکتان بگویید : "نه"؟

مثلا وقتی که زمان استراحت شماست و فرزندتان اصرار می کند که با او بازی کنید، برایش توضیح دهید در چنین زمان هایی من با تو مخالفت می کنم اما به این معنی نیست که دوستت ندارم ،فقط چیزی که آن لحظه می خواهم بازی کردن نیست.

  • کودکان ممکن است از طرف کودکان دیگر یا بزرگسالان مجبور به انجام کارهای مختلفی شوند. به او بگویید که هیچکسی نمی تواند او را مجبور کند و هرزمان که احساس نگرانی یا ترس کرد محیط را ترک کند و پدر و مادرش را در جریان بگذارد.
  • هرکسی برای اینکه به ما خوراکی تعارف کند یا هدیه ای به ما بدهد قابل اطمینان نیست، اگر در میان وسایل کودکتان چیز ناآشنایی دیدید،درمورد اینکه آن وسیله از کجا آمده دقت کنید.

 

نه گفتن برای کودکان بسیار حیاتی و سرنوشت ساز است ،پس حتماً این موضوع را جدی بگیرید و برای کسب این مهارت تلاش کنید.


این مطلب به طور اختصاصی برای " وبسایت مهد و پیش دبستانی بهسا " نگارش شده است و هرگونه کپی برداری از آن تنها با ذکر منبع و درج لینک بلامانع می باشد.

 

 

 

پروفایل های اجتماعی ما

1 tel

چه کسی آنلاین است؟

ما 7 مهمان و بدون عضو آنلاین داریم